Czym są systemy HVAC

Wiele osób zastanawia się, słysząc system HVAC – co to? Zapewniamy, że każdy z was doskonale zna ten system, może nie zdając sobie sprawy, co dokładnie się na niego składa. Zapraszamy więc do lektury naszego artykuły, w którym postaramy się krótko omówić wszystkie niezbędne aspekty związane z nowoczesnym systemem HVAC.

Warto zacząć od rozwiązania skrótu literowego HVAC. To nic innego jak angielskie słowa, oznaczające instalacje wchodzące w skład systemu HVAC. H – heating, V – ventilation, AC – air conditioning. Warto wspomnieć, że poszczególne instalacje – z wyjątkiem klimatyzacyjnej – są obowiązkowym elementem każdego budynku, bez względu na jego wielkość oraz przeznaczenie. Obiekty muszą więc posiadać sprawny system ogrzewania oraz wentylacji pomieszczeń.

Systemy HVAC

Przejdźmy więc do zagadnienia – czym są systemy HVAC. To zespół poszczególnych instalacji, którego zadaniem jest odpowiednie zarządzanie wentylacją, klimatyzacją i ogrzewaniem, aby każda z tych instalacji działała wydajnie i oszczędnie. Właściwie zaprojektowany system HVAC jest więc sprzymierzeńcem każdego właściciela i zarządcy nieruchomości, minimalizuje bowiem zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną w budynku, co przyczynia się do realnego obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

System HVAC to także rozwiązanie komfortowe. Zakładając, że obiekt został wyposażony we wszystkie instalacje, czyli grzewczą, wentylacyjną i klimatyzacyjną, optymalne ich sprzężenie zapewni komfort termiczny w pomieszczeniach, zarówno w porze letniej, jak i zimowej. Warto wspomnieć, że poszczególne instalacje powinny wspierać działanie innych, dzięki czemu system HVAC jako taki staje się znacznie wydajniejszy i oszczędniejszy.

Udostępnij: