Frezowanie CNC – definicja

CNC to skrót od komputerowego sterowania numerycznego. Oznacza to, że frezarka jest popychana i regulowana numerycznie, a nie ręcznie. Frezarki CNC wykorzystują niezwykłą dokładność do przeprowadzenia operacji obróbki porównywalnej do szlifowania i cięcia wierteł, pozostawiając niewiele miejsca na błąd ludzki. Chociaż może obsługiwać precyzyjne rozmiary i kształty wszystkich rodzajów produktów, metoda ta staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem przemysłowym.

Definicja frezowania CNC

Jest używany w wielu nowych systemach i maszynach. Toczenie cnc jest prawdopodobnie najczęstszym typem maszyny używanym w tej dziedzinie. Jest to metoda nieco zbliżona do wiercenia lub cięcia i może wykonywać te procedury dla szerokiego zakresu potrzeb produkcyjnych. Frezowanie oraz toczenie wykorzystuje sferyczne narzędzie tnące, które może obracać się w wielu kierunkach. Frez, w przeciwieństwie do konwencjonalnej wiertarki, może poruszać się wokół kilku osi. Może również generować szeroką gamę kształtów, szczelin, otworów i innych wymaganych odcisków. Co więcej, obrabiany przedmiot frezarki CNC może być popychany w określonym prowadzeniu wokół narzędzia frezarskiego. Wiertło może poruszać się tylko wokół jednej osi, co ogranicza jego całkowitą zdolność wyjściową. 

Frezarki i tokarki CNC są czasami klasyfikowane według liczby osi, na których mogą pracować. Każda oś jest oznaczona inną literą. Na przykład osie X i Y odzwierciedlają obrót boczny obrabianego przedmiotu frezarki. Oś Z reprezentuje obrót pionowy. Oś W reprezentuje obrót po przekątnej w płaszczyźnie pionowej. Liczba frezarek CNC ma od trzech do pięciu osi. Aby funkcjonować poprawnie, bardziej nowoczesne frezarki muszą być zaprogramowane w technologii CAM. Te wyrafinowane maszyny CNC mogą tworzyć formy, które są prawie trudne do stworzenia ręcznych technik oprzyrządowania za pomocą toczenia cnc.

Co więcej, większość frezarek CNC jest wyposażona w unikalny system, który dostarcza płyn do narzędzia skrawającego podczas procesu produkcyjnego. Frezarki CNC są cennym wyposażeniem do obróbki komercyjnej i przemysłowej. Materiały do ​​frezowania CNC mogą być stosowane w przemyśle lotniczym, medycznym i elektronicznym.

Udostępnij: