Zasady wykonywania pomiarów hałasu

W niektórych firmach i miejscach niezbędne są pomiary hałasu. Najczęściej jest to związane z pracą w bardzo szkodliwych warunkach, jednak takie badania są także realizowane w przypadku zabudowy mieszkaniowej. Dlatego też warto wiedzieć, jakie są zasady podczas pomiarów hałasu.

Zasady pomiaru hałasu

Pomiary hałasu realizowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami, które są zawarte w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 30 października 2014 r., Dz. U. z 2014 r., poz. 1542. Przede wszystkim należy pamiętać, że pomiar hałasu musi być wykonywany przez akredytowane laboratoria, posiadające odpowiednie certyfikaty. Badania tego rodzaju przeprowadzane są kilkukrotnie, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dzięki temu można ustalić poziom hałasu zakładu w stosunku do tła akustycznego, które jest w danym miejscu całkiem normalny. W zależności od zabudowy panują różne limity dopuszczonego hałasu. W przypadku zabudowy jednorodzinnej dopuszczonym poziomem hałasu jest 50 dB w ciągu dnia oraz 40 w trakcie nocy, natomiast jeśli chodzi o zabudowę wielorodzinną, to dopuszczalne normy są trochę wyższe. Wynoszą one odpowiednio 55 i 40 dB. W takich sytuacjach pomiary hałasu są bardzo ważne, ponieważ w przypadku ich przekroczenia zarządca nieruchomości będzie musiał wytłumić całość odpowiednio.

W przypadku gdy wydaje się nam, że jest za głośno to wówczas warto zgłosić się do odpowiednich instytucji o przeprowadzenie pomiarów hałasu.

Udostępnij: