Przegląd rodzajów paneli słonecznych na bazie krzemu

Obecnie około 90% wszystkich urządzeń na świecie służących do konwersji energii słonecznej takich jak panele fotowoltaiczne hurt na elektryczną jest wykonanych z krzemu. Krzem stosowany w fotowoltaice (PV, czyli fotowoltaika) ma wiele modyfikacji. Panele fotowoltaiczne hurt i ich wydajność jest bezpośrednio związana z czystością krzemu. Chociaż należy zauważyć, że procesy technologiczne stosowane do jego zwiększenia są dość kosztowne.

W większości przypadków najważniejszymi czynnikami są opłacalność i wydajność przestrzenna, a ani producent ani dostawca paneli słonecznych nie określają czystości krzemu używanego do produkcji ogniw fotowoltalicznych. Krzem krystaliczny jest podstawą ogniw fotowoltaicznych, które z kolei mogą być mono- i/lub polikrystaliczne.

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne hurt

Panele fotowoltaiczne hurt wykonane z krzemu monokrystalicznego (mono-Si) są bardzo łatwe do rozpoznania dzięki jednolitemu kolorowi i wyglądowi, co wskazuje na to, że oryginalny kryształ ma pojedyncze ziarno.

Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne są produkowane z cylindrycznych wlewek krzemu. W celu optymalizacji wydajności i obniżenia kosztów każdego monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego, cztery boki cylindrycznego wlewka są przycinane w celu uzyskania dysku krzemowego. To właśnie nadaje monokrystalicznemu panelowi słonecznemu jego charakterystyczny wygląd.

Udostępnij: