Jak zbudować system studni: wszystko, co musisz wiedzieć

Studnia to wywiercony w ziemi otwór, który łączy się z podziemnym źródłem wody. Studnia może być używana do wody pitnej, nawadniania, inwentarza żywego lub do innych celów.

Pierwszym krokiem do zbudowania systemu studni jest znalezienie dobrej lokalizacji dla studni. Najlepsze lokalizacje to te z dużą ilością wód gruntowych i kilkoma przeszkodami, takimi jak drzewa i skały.

Następnym krokiem jest określenie, jak głęboko potrzebujesz dziury. Głębokość otworu będzie zależeć od twoich potrzeb i rodzaju wody, której szukasz – płytkie studnie są dobre do zbierania wody deszczowej, ponieważ nie docierają do źródeł wód gruntowych, podczas gdy głębokie studnie są dobre do dotarcia do źródeł wód gruntowych wysokiej jakości.

Wybór materiałów do budowy systemów studni

Materiały konstrukcyjne do studni są zazwyczaj wybierane tak, aby wytrzymać korozyjne działanie wód gruntowych. Wybór materiałów budowlanych może zależeć od głębokości, jakości wody i innych czynników lokalnych. Rury studzienne muszą być wytrzymałe mocne.

Na wybór materiałów budowlanych może mieć również wpływ to, co jest lokalnie dostępne i przystępne cenowo. Na przykład suchy klimat może pozwolić na użycie cegieł, ale klimat wilgotny wymaga innego rodzaju materiału budowlanego, aby zapobiec kruszeniu się cegieł.

Udostępnij: