Jak pozbyć się kornika domowego?

Kornik domowy to potoczna nazwa wszelkiego robactwa atakującego stare, drewniane meble, podłogi, ale także konstrukcje domów – więźbę dachową i inne drewniane elementy. Odgłosy chrobotania, charakterystyczne otwory w drewnie i widoczny pył to oznaki obecności tych szkodników. Jak z nimi walczyć?

Jak skutecznie zwalczać korniki?

Najlepszym sposobem na uchronienie drewna przed atakiem kornika domowego i każdego innego szkodnika jest profilaktyka. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji drewnianych elementów możemy zapobiec pojawieniu się szkodników i niszczeniu drewna. Jeśli mimo wszystko kornik domowy pojawi się w naszym domu, należy jak najszybciej się go pozbyć, by nie wyrządził więcej szkód. 

Sposobów zwalczania korników jest wiele, dzielą się one na mechaniczne, chemiczne i fizyczne. Mechanicznie możemy pozbyć się robactwa, nawiercając zaatakowane, drewniane elementy i wprowadzając w nie przeznaczone do tego preparaty biobójcze. Metoda chemiczna polega na zastosowaniu fosforowodoru w całym budynku. Metodą termiczną jest zwalczanie szkodników przy użyciu wysokiej temperatury w całym obiekcie lub punktowo, bezpośrednio w zaatakowanych elementach. Można się ich pozbyć, ograniczając poziom tlenu i zastępując go azotem lub argonem, jest to jednak czasochłonne i rzadko stosowane rozwiązanie.

Udostępnij: