Instalacje HVAC: dobierz model dostosowany do swoich potrzeb

HVAC oznacza ogrzewanie, wentylację i klimatyzację, a instalacje HVAC to w rzeczywistości wszystko, co w skład klimatyzacji może wchodzić. Zaczynając od domu, kończąc na kompleksach przemysłowych i całych blokach mieszkalnych. Dobrze zaplanowana zapewnia kontrolę ciepła i komfortu wewnątrz pomieszczeń. Są projektowane z uwzględnieniem zasad termodynamiki, mechaniki płynów i wymiany ciepła.

Przykładem (widoczną częścią) instalacji HVAC są duże skrzynki klimatyzacyjne, które czasem widujemy na górze bloków mieszkalnych lub biur. Są one zazwyczaj stosowane w dużych budynkach przemysłowych, wieżowcach, blokach mieszkalnych i bardziej przestronnych wnętrzach. Stanowią one również podstawę do przestrzegania przepisów BHP i sanitarnych wymagających utrzymania temperatury i wilgotności na określonym poziomie, z wykorzystaniem powietrza pobieranego z zewnątrz.

Dla większości ludzi ogrzewanie i chłodzenie stanowi połowę kosztów zużywanej przez nich energii. Mając to na uwadze, ważne jest, aby wybierać instalacje HVAC, którą zaspokoją nasze potrzeby w zakresie komfortu, bez wykorzystywania ogromnej mocy i niepotrzebnego zwiększania kosztów ich utrzymania.

Osoby żyjące w gorącym lub zimnym klimacie mogą zdecydować się na instalacje jednofazowe, zaprojektowane tak, aby produkować tylko ciepło lub zimno. Są one zazwyczaj niedrogie, ale też mniej efektywne, bo pracują z przez cały czas z jednakową wydajnością, nawet jeśli nie jest ona wymagana.

Niektóre jednofazowe modele oferują zmienne prędkości obrotowe wentylatorów, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Pozostają jednak nieefektywne w porównaniu z systemami wielostopniowymi. W dłuższej perspektywie są nadal droższe w eksploatacji.

W ofertach dostępne są też instalacje strefowe HVAC zaprojektowane w celu ogrzewania lub chłodzenia poszczególnych części budynku. Odbywa się to poprzez zastosowanie zaworów strefowych i przepustnic wewnątrz otworów wentylacyjnych i kanałów umożliwiając wybiórcze blokowanie przepływu powietrza.

Udostępnij: