Co jest lepsze: czyszczenie rur czy płukanie kanalizacji?

Czyszczenie rur kanalizacyjnych jest koniecznością w każdym domu. Zatkane odpływy/ rury wodne to nieprzyjemna sytuacja, z którą każdy z nas musi się od czasu do czasu zmierzyć. Co ją powoduje? Osady na powierzchni ścianek rur spowodowane odpadami z gospodarstw domowych. Zalicza się do nich wszystko to, co jest zmywane w trakcie życia: resztki mydła, sierść i włosy zwierząt domowych, tłuszcz, cząstki jedzenia.

Co wybrać: czyszczenie rur czy płukanie kanalizacji?

Dzięki regularnemu czyszczeniu profilaktycznemu można uniknąć powstawania dużych zatorów. Jeśli jednak do tego dojdzie, sytuacja wymaga radykalnego oczyszczenia wewnętrznych powierzchni rur. Można to osiągnąć stosując profesjonalne metody:

  • Środek chemiczny – pomaga przy drobnych zatorach, które może rozpuścić skoncentrowany alkaliczny/kwaśny środek czyszczący do rur.
  • Mechaniczne – przy użyciu specjalnego sprzętu, np. liny hydraulicznej. Metoda ta jest skuteczna, ale nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ po jej zastosowaniu należy oczyścić kabel. Do tego dochodzi również zwykły tłok.
  • Hydrauliczne – przeprowadzane jest płukanie, a „korek” nieczystości jest rozbijany i spłukiwany do kanalizacji, różnorodność dysz pozwala na pracę z każdym zatorem.
    Termiczny – skuteczny tylko w przypadku zatkania smarem, w pozostałych przypadkach jest nieskuteczny.

Metody hydrauliczne i mechaniczne są najskuteczniejsze, ponieważ gwarantują usunięcie zatoru po przeprowadzeniu niezbędnych czynności. Który z nich jest najskuteczniejszy? Przyjrzyjmy się bliżej!

Udostępnij: